نانوپلاس

فناوری نانو و بهداشت غذایی

اگر تا به حال فکر کرده اید که فناوری نانو ما را به کجا می کشاند، با استفاده از مهندسی مولکول های بیولوژیکی به دنبال عملکردهای بسیار متفاوت از عملکردهای طبیعی آن ها، به دنبال کاربردهای بالقوه در زمینه غذاهای کاربردی نباشید و زمینه جدیدی را برای تحقیق و توسعه ایجاد می کنید. البته، به نظر می رسد محدودیتی برای آنچه که تکنسین های مواد غذایی آماده انجام غذای ما هستند وجود ندارد و فناوری نانو مجموعه ای کاملاً جدید از ابزارها را برای رسیدن به افراط و تفریط جدید در اختیار آنها قرار می دهد. برای نگاه انتقادی تر به فناوری نانو مواد غذایی، کافی است نگاهی به تیترهایی چون “غذای فناوری نانو که به یخچال نزدیک شما می آید” یا “آیا برای آبمیوه نانو مهندسی خود آماده هستید؟” بیاندازید.

نکات مثبت فناوری نانو

اما بسیاری از موارد مثبت نیز وجود دارد، بیایید نگاهی به تأثیرات بالقوه مفید نوآوری های مجهز به فناوری نانو در غذاهای ما و متعاقب آن بر سلامتی ما بیندازیم.

محققان حتی هولوگرام های ساختار نانو خوراکی را روی مواد غذایی چاپ کرده اند. فراتر از زیبایی، می توان از هولوگرام های غذایی – به ویژه هولوگرام های خوراکی – برای کاهش نیازهای بسته بندی استفاده کرد، به عنوان مثال، اطلاعات مربوط به محتوای تغذیه ای یا برچسب ها می توانند مستقیماً روی ماده غذایی چاپ شوند.

فناوری نانو

طبق تعریفی که در گزارش Gateway European Nanotechnology Gateway (“فناوری نانو در کشاورزی و غذا”) ارائه می شود، غذایی هنگامی که از نانوذرات، تکنیک ها یا ابزارهای فناوری نانو در هنگام کشت، تولید، فرآوری یا بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود، نانوسیم است. این به معنای غذای اصلاح شده اتمی یا غذایی است که توسط ماشین های نانو تولید می شود.

فناوری نانو در غذا کجا استفاده می شود؟

در اینجا مروری بر آنچه که در حال حاضر در مورد فناوری های نانو در حال تحقیق، آزمایش و در بعضی موارد از قبل در فناوری غذایی استفاده شده است، آورده شده است:

بیایید از جایی شروع کنیم که بیشتر به مزایای این امر نیاز خواهد بود: کشورهای جهان سوم که در آنها مواد غذایی اغلب محدود است و کیفیت مواد غذایی موجود منجر به کمبود مواد مغذی و کیفیت آب آشامیدنی می شود که یکی از عوامل اصلی بیماری است.

در مطالعه ای توسط مرکز مشترک زیست اخلاقی دانشگاه تورنتو (“فناوری نانو و جهان در حال توسعه”)، هیئتی از متخصصان بین المللی ۱۰ کاربرد فناوری نانو در تحقیق و توسعه در سراسر جهان را با بیشترین پتانسیل برای کمک به فقرا رتبه بندی کردند. شماره دو در این لیست “افزایش بهره وری کشاورزی”، شماره سه “تصفیه آب و تصفیه آب” و شماره شش “پردازش و ذخیره سازی مواد غذایی” بود.

محققان شروع به پرداختن به کاربردهای بالقوه فناوری نانو در غذاهای کاربردی و مواد مغذی مغذی با استفاده از مفاهیم جدید و رویکردهای مهندسی در مواد نانو کرده اند تا هدف قرار دادن تحریک ترکیبات فعال و ریز مغذی ها باشد. نانومواد در مقایسه با عوامل سنتی کپسوله سازی، کپسوله سازی و بازده بهتر مواد غذایی فعال را امکان پذیر می کنند و توسعه نانو امولسیون ها، لیپوزوم ها، میسل ها، کمپلکس های بیوپلیمر و کوبوزوم ها باعث بهبود خواص محافظت از ترکیبات زیست فعال، سیستم های کنترل شده تحویل، ماتریس مواد غذایی می شود. ادغام و پوشاندن طعم های نامطلوب.

فناوری نانو

فرآیند بهبود سلامت و مزایای مواد غذایی

فناوری نانو همچنین توانایی بهبود فرایندهای غذایی را دارد که از آنزیم ها برای دادن مزایای تغذیه و سلامتی استفاده می کنند. به عنوان مثال، آنزیم ها اغلب به مواد غذایی اضافه می شوند تا اجزای ضد مغذی را هیدرولیز کنند و از این رو دسترسی زیستی مواد مغذی ضروری مانند مواد معدنی و ویتامین ها را افزایش می دهند. برای اینکه این آنزیم ها بسیار فعال ، طولانی مدت و مقرون به صرفه باشند، می توان از نانومواد استفاده کرد که به دلیل نسبت زیاد سطح به حجم در مقایسه با مواد سنتی پشتیبانی از مقیاس کلان، سیستم های پشتیبانی کننده آنزیمی برتر را ارائه می دهند.

فناوری نانو و ایمنی مواد غذایی

با توجه به افزایش تعداد کاربردهای فناوری نانو در صنایع غذایی ، توانایی تشخیص و اندازه گیری یک نانومواد داده شده در نقاط زمانی کلیدی در چرخه حیات غذایی برای تخمین خصوصیات مورد علاقه در مقیاس نانو که قوام و ایمنی تولید را تعیین می کند و همچنین درک مهم، حیاتی است. اثرات احتمالی مفید یا سو ناشی از واسطه غذا.

لازم به ذکر است که نانوذرات از قبل به طور طبیعی در غذا وجود دارند، با توجه به این که بسیاری از مواد غذایی و خوراکی از پروتئین های درون زا، کربوهیدرات ها و چربی ها تشکیل شده اند و اندازه آنها از بیوپلیمرهای بزرگ (ماکرومولکول ها) تا مقیاس نانو گسترش یافته است. از این رو کاربردهای فناوری نانو در تولید مواد غذایی باید در چارچوب این مواجهه پس زمینه با نانوذرات طبیعی در رژیم غذایی بررسی شود. مسئله مهم این است که آیا نانوذرات مصنوعی و سایر نانومواد می توانند به طور بالقوه آسیب ببینند.

نانو تکنولوژی و غذا در سازمان های جهانی

سازمان ایمنی غذایی اروپا (EFSA) راهنمای (“راهنمایی ارزیابی خطر انسان و حیوان استفاده از علوم نانو و فناوری های نانو در محصولات کشاورزی / غذایی / خوراک”) را در مورد چگونگی ارزیابی ایمنی کاربردهای علوم نانو و فناوری نانو منتشر کرده است، با تمرکز بر در ارزیابی ایمنی برای سلامت انسان و دام این راهنما در مورد انواع آزمایشات مورد نیاز و روشهای قابل استفاده پیشنهادهای عملی دارد.

فناوری نانو

راهنمای دوم، با تمرکز بر ارزیابی ریسک زیست محیطی کاربردهای علوم نانو و فناوری نانو در زنجیره غذایی و خوراکی، در دست تدوین است و انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ ارائه شود.

یکی از جنبه های مهم در این زمینه فناوری نانو برای تشخیص عوامل بیماری زای ناشی از مواد غذایی است. فناوری نانو فرصتی را برای سیستم عامل های حسگر جایگزین برای جداسازی و شناسایی سریع، حساس، قابل اعتماد و ساده  و سایر عوامل بیماری زا فراهم می کند. تکنیک های تشخیص فعال فناوری نانو شامل تشخیص توسط لومینسانس با استفاده از نقاط کوانتومی است. رزونانس پلاسمون سطحی موضعی نانو ذرات فلزی؛ فلورسانس تقویت شده نانو ذرات بی حرکت را رنگ کنید. یا مولکول گزارشگر Raman نانوذرات فلزی بی حرکت است.

سخن پایانی نانوپلاس

در این مقاله سعی شده بود تا نشان داده شود که فناوری نانو – بهره برداری از ماده هنگامی که عمداً در مقیاس بسیار کوچک ساخته شده باشد – چگونه می تواند مزایای بسیار زیادی را از جمله بالا بردن سطح بهداشت خوراکی و کمک به محیط زیست فراهم کند، همانطور که هر فناوری مفیدی باید داشته باشد. این یک زمینه واقعی، کاملاً گسترده و چند رشته ای از فعالیت های انسانی است و نه فقط یک عنوان رمزگذاری که می تواند در آخرین پیشنهاد تحقیق یا فعالیت تجاری در تلاش برای تأمین بودجه آن اعمال شود، اگرچه اعتراف می شود که اغلب به این روش استفاده می شود.

برای مشاوره ی رایگان با شماره ی ۵۵۰۴۰۷۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

درباره ی چشمه نور

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند،  برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

موفق باشید.