نانوپلاس

آبکاری نانو چیست ؟

آبکاری نانو و کاربردهای شگفت انگیز آن

اصطلاح نانوپوشش ( آبکاری نانو ) به نانومقیاس (یعنی با ضخامت چند ده تا چند صد نانومتری) فیلم های نازک گفته می شود که برای ایجاد یا بهبود عملکرد مواد مانند محافظت در برابر خوردگی، محافظت در برابر آب و یخ ، کاهش اصطکاک بر روی سطوح اعمال می شود. خواص ضد آلودگی و ضد باکتری، خود تمیز کردن، مقاومت در برابر گرما و تابش، و مدیریت حرارتی.

پوشش های نانو مزایای قابل توجهی برای کاربردها در صنایع هوافضا ، دفاعی ، پزشکی ، دریایی و صنایع نفتی دارند و تولیدکنندگان را به استفاده از پوشش های چند منظوره در محصولات خود سوق داده است.

نانوپوشش های خود تمیز کننده، ضد خاک و ضد آب

سطح به سادگی تقسیم فیزیکی بین یک جسم و محیط آن نیست، طیف وسیعی از عملکردهای خود را انجام می دهد که اغلب نقشی اساسی در طراحی محصول دارند. قرار است سطوح در لمس احساس خوبی داشته باشند و تا زمانی که ممکن است خوب به نظر برسند، نگهداری آن ها آسان باشد و توسط خاک، لکه های آب یا علامت های انگشت خراب نشوند.

آبکاری

نانوتکنولوژی چیست؟

قبل از این که صحبت را ادامه بدهیم اجازه دهید کمی درمورد نانو صحبت کنیم ، به تعریف ساده فناوری نانو علم، مهندسی و فناوری است که در مقیاس نانو انجام می شود، یعنی حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر.

علوم نانو و فناوری نانو مطالعه و کاربرد موارد بسیار جزئی است و می تواند در سایر زمینه های علمی مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک، علوم مواد و مهندسی مورد استفاده قرار گیرد.

داستان نانو چگونه شروع شد؟

ایده ها و مفاهیم پشت علوم نانو و فناوری نانو با یک سخنرانی تحت عنوان “فضای زیادی در پایین وجود دارد” توسط فیزیکدان ریچارد فاینمن در یک جلسه انجمن فیزیکی آمریکا در انستیتوی فناوری کالیفرنیا در ۲۹ دسامبر ۱۹۵۹، مدت ها قبل از از فناوری نانو استفاده شد.

فاینمن در صحبت های خود فرایندی را توصیف کرد که در آن دانشمندان می توانند اتم ها و مولکول های منفرد را دستکاری و کنترل کنند، بیش از یک دهه بعد، پروفسور نوریو تانیگوچی در کاوش در ماشینکاری فوق دقیق، اصطلاح فناوری نانو را ابداع کرد. تا سال ۱۹۸ ، با توسعه میکروسکوپ تونل زنی روبشی که می تواند اتم های منفرد را ببیند، فناوری نانو مدرن آغاز شد.

پوشش هایی جذاب از جنس نانو!

مواد پوشش سنتی معمولاً امتحان افزایش تقاضای مواد امروزی را ندارند ، در سال های اخیر، با استفاده از روش های منسوب به فناوری نانو (آبکاری نانو
)، پیشرفت هایی حاصل شده است.

آبکاری

نانوپوشش های ضد باکتری (آبکاری)

توسعه استراتژی هایی برای مبارزه با باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک، یک زمینه اصلی برای پوشش های نانو است، به عنوان مثال، محققان نانو ذرات را با لایه ای از آنتی بیوتیک ها پوشانده اند، با توجه به میل شیمیایی، نانو دارویی حاصل فقط بر روی عوامل بیماری زا عمل می کند و نسبت به ارگانیسم بی اثر است.

در یک مطالعه اثبات مفهوم دیگر روی موش ها، دانشمندان نشان داده اند که پوشش جدیدی که آنها با نانو الیاف آزاد کننده آنتی بیوتیک ساخته اند، توانایی جلوگیری بهتر از حداقل برخی از عفونت های جدی باکتریایی مربوط به جراحی تعویض مفصل را دارد.

محققان همچنین نشان داده اند که تکه های نانو فیلم ضد چسب که از مواد زیستی طبیعی تولید می شون ، می توانند مانع از تشکیل بیوفیلم باکتریایی مخرب در سطوح فلزی شوند، زیرا در آب و دیگر محیط های مرطوب غوطه ور می شوند.

فواید ضد خوردگی آبکاری نانو

با توجه به انگیزه های اقتصادی عظیم، پیشگیری و محافظت در برابر خوردگی یک تجارت عمده است. مواد پیشرفته ای که در صنایع مدرن در حال توسعه و استفاده هستند، برای بهبود عملکرد و دوام، به پوشش های پیچیده و فزاینده ای نیاز دارند. برخی از تحقیقات دارای گرافن به عنوان یک پوشش سطح امیدوارکننده جدید است که می تواند برای به حداقل رساندن خوردگی فلزی در شرایط سخت میکروبی مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان دیگر نانوپوشش های ضد خوردگی خود ترمیم شونده را به عنوان جایگزین کروم سمی تولید کرده اند.

نانوپوشش محافظ فعال جدید دیگر قادر به تعیین زمان شروع فرایندهای خوردگی در زیر پوشش ها یا نقص های مختلف است. بنابراین به عنوان یک سنسور عمل می کند.

کاربردهای ضد اصطکاک و تریبولوژی آبکاری نانو

چه اتفاقی می افتد که یک مایعات در تماس با یک سطح جامد قرار گیرد ، روند “خیس کردن” – برای مدت طولانی فیزیکدانان و مهندسان مواد را شیفته خود کرده است؛ از نظر فیزیکی، فرایند خیس شدن با حداقل اصل انرژی آزاد انجام می شود ، مایع تمایل به مرطوب کردن جامد دارد زیرا این امر باعث کاهش انرژی آزاد سیستم می شود؛ درک این مکانیک ها و استفاده از فناوری نانو برای ساختار دهی به سطوح برای کنترل خیس شدن، تأثیر زیادی برای بسیاری از اشیا و کاربردها در زندگی روزمره ما دارد: ماهی تابه های ضد چسبندگی ؛ پوشش های اصطکاک کم برای قطعات موتور؛ لنزهای تماسی راحت تر پروتز بهتر؛ و مواد تمیز شونده، ضد رسوب یا ضد خوردگی.

آبکاری

از دیگر دستاوردهای آبکاری نانو

تریبولوژیست ها  ، دانشمندانی که اصطکاک، سایش و روانکاری را مطالعه می کنند ، از گرافن و سایر مواد نانو کربنی برای ساخت سطوح با اصطکاک کم استفاده می کنند.

از لحاظ تاریخی، استفاده از تفلون (پوشش ضد چسبندگی که در بسیاری از قابلمه ها و قابلمه ها مشاهده می کنید) در یاتاقان ها به دلیل ماندگاری کم در سایش و چسبندگی کم به اجزای تحمل، محدود شده است. پوشش نانو ذرات نازک و اصطکاک کم این نقاط ضعف را برطرف می کند.

یک قسمت عمده برای پوشش های آبکاری نانو نچسب در صنعت مصرف کننده است ؛ تا به حال از مقدار سس گوجه فرنگی باقی مانده در بطری ناامید شده اید؟ دیگر نه! پوشش های نانو هیچ زباله ای را پشت سر نمی گذارند.

سخن پایانی نانوپلاس

در این مقاله سعی شده بود تا نشان داده شود که فناوری نانو ، بهره برداری از ماده هنگامی که عمداً در مقیاس بسیار کوچک ساخته شده باشد ، چگونه می تواند مزایای بسیار زیادی را از جمله آبکاری نانو فراهم کند، همانطور که هر فناوری مفیدی باید داشته باشد.

این یک زمینه واقعی، کاملاً گسترده و چند رشته ای از فعالیت های انسانی است و نه فقط یک عنوان رمزگذاری که می تواند در آخرین پیشنهاد تحقیق یا فعالیت تجاری در تلاش برای تأمین بودجه آن اعمال شود، اگرچه اعتراف می شود که اغلب به این روش استفاده می شود.

برای مشاوره ی رایگان با شماره ی ۵۵۰۴۰۷۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

درباره ی چشمه نور

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند،  برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ ( که زیر مجموعه ی چشمه نور است ) میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

موفق باشید.