نانوپلاس

همه چیز درباره آبکاری فلزات

آبکاری فلزات چیست؟

آبکاری فلزات در واقع لایه نازکی از فلز است که به قسمت بیرونی یک ماده اضافه شده است. فرایند آبکاری فلزات یک فرآیند پوشش سطحی است که طی آن یک فلز بر روی یک سطح رسانا رسوب می کند. آبکاری صدها سال است که انجام می شود. همچنین برای فناوری مدرن حیاتی است. آبکاری برای تزیین اجسام، جلوگیری از خوردگی، بهبود لحیم کاری، سخت شدن، بهبود قابلیت پوشیدن، کاهش اصطکاک، بهبود چسبندگی رنگ، تغییر رسانایی، بهبود انعکاس IR، محافظ تشعشع و سایر اهداف استفاده می شود. جواهرات معمولاً از آبکاری برای دادن روکش نقره یا طلا استفاده می کنند.

رسوب لایه نازک اجسامی به کوچکی یک اتم را آبکاری کرده است، بنابراین آبکاری در فناوری نانو کاربرد دارد. چندین روش آبکاری فلزات وجود دارد. در یکی از روش ها، یک سطح جامد را با یک ورقه فلزی می پوشانند و سپس حرارت و فشار برای ذوب آنها اعمال می شود. سایر تکنیک های آبکاری فلزات عبارتند از آبکاری الکتریکی، رسوب بخار در خلاء، و رسوب کندوپاش. اخیراً آبکاری اغلب به استفاده از مایعات اشاره دارد. متالیزاسیون به پوشش فلز بر روی اجسام غیر فلزی اشاره دارد.

روش های مختلف آبکاری فلزات

روش های مختلفی برای آبکاری فلزات وجود دارد که در زیر ذکر شده است:

 1. آبکاری
 2. آبکاری الکترولس
 3. آبکاری غوطه وری
 4. کربورسازی
 5. رسوب بخار فیزیکی
 6. پوشش اسپری پلاسما
آبکاری فلزات
آبکاری فلزات

بررسی فرآیند آبکاری فلزات

آبکاری فلزات به فرآیندی گفته میشود توسط ان از رسوب الکتریکی برای پوشش قطعه ای یا ماده ای  با یک لایه نازک فلز استفاده می شود. الکترولیز کنترل شده توسط مهندسان برای انتقال پوشش فلزی مورد نظر از آند (قسمتی که حاوی فلزی است که از آن به عنوان آبکاری استفاده می شود) به کاتد (بخشی که قرار است آبکاری شود) استفاده می شود. کاتد و آند هر دو در یک حمام شیمیایی الکترولیت غوطه ور می شوند و یک بار الکتریکی پیوسته اعمال می شود.

جریان الکتریکی باعث حرکت یون‌های با بار منفی (آنیون‌ها) به آند و حرکت یون‌های با بار مثبت (کاتیون‌ها) به کاتد می‌شود و یک لایه نازک در اطراف تشکیل می‌دهد یا قطعه کار مورد نظر را در یک پوشش فلزی یکنواخت قرار می‌دهد. با فرآیند آبکاری الکتریکی، یک ماده زیرلایه گرفته می شود و در یک پوسته نازک فلزی مانند مس یا نیکل محصور می شود.

فرآیند آبکاری فلزات به دلیل نیاز اساسی که زیرلایه یک ماده رسانا است، بیشتر روی فلزات دیگر استفاده می شود. فرآیندهای پیش پوشش اتوکاتالیستی کمتر رایج دیگری وجود دارند که توسعه یافته اند که یک رابط رسانا بسیار نازک ایجاد می کنند که به فلزات مختلف، به ویژه آلیاژهای نیکل و مس، اجازه می دهد تا روی قطعات ساخته شده از پلاستیک اندود شوند.

آبکاری فلزات
آبکاری فلزات

مزایای آبکاری فلز چیست؟

محصولات فلزی معمولا توسط فرآیند آبکاری فلزات مورد حفاظت قرار میگیرند. آبکاری فلزات برای اینگونه محصولات تولید شده بسیار مفید بوده و موجب طولانی شدن عمر آنها می شود. آبکاری محصولات اغلب از طریق آبکاری الکتریکی، که نیاز به جریان الکتریکی دارد، یا از طریق آبکاری الکترولس، که در یک فرآیند شیمیایی اتوکاتالیستی است، به دست می‌آید. این تکنیک ها و همچنین چند تکنیک دیگر، یک یا چند مورد از مزایای زیر را به همراه دارند:

 • مقاومت در برابر خوردگی بهبود یافته است
 • جذابیت تزئینی
 • افزایش قابلیت لحیم کاری
 • سختی افزایش یافته
 • کاهش اصطکاک
 • هدایت تغییر یافته
 • چسبندگی رنگ تقویت شده
 • رسوب مواد
 • افزایش مغناطیس

درباره ی چشمه نور

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند،  برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

برای مشاوره ی رایگان با شماره ی ۵۵۰۴۰۷۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

برای مطالعه ی مطالب بیشتر درباره ی موضوعاتی مانند آبکاری و نانو میتوانید به وبلاگ نانوپلاس مراجعه کنید و پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.