نانوپلاس

فناوری نانو چیست و چه کاری می تواند انجام دهد؟

فناوری نانو یک زمینه تحقیقاتی و نوآوری است که مربوط به ساختن “چیزهاست” – یعن به طور کلی مواد و دستگاه ها – در مقیاس اتم ها و مولکول ها است. نانومتر یک میلیاردم متر است: ده برابر قطر اتم هیدروژن. قطر موی انسان به طور متوسط ​​۸۰۰۰۰ نانومتر است. در چنین مقیاسی، قوانین عادی فیزیک و شیمی دیگر اعمال نمی شوند. به عنوان مثال، ویژگی های مواد، مانند رنگ، مقاومت، رسانایی و واکنش پذیری آن ها، می تواند به طور قابل توجهی بین مقیاس نانو و ماکرو متفاوت باشد. “نانولوله های” کربنی ۱۰۰ برابر قوی تر از فولاد هستند اما شش برابر سبک ترند.

فناوری نانو چه کاری می تواند انجام دهد؟

از فناوری نانو با عنوان پتانسیل افزایش راندمان مصرف انرژی، کمک به پاکسازی محیط زیست و حل مشکلات عمده سلامتی، استقبال می شود. گفته می شود که می تواند تولیدات تولیدی را با هزینه های قابل توجه کاهش یافته افزایش دهد. تولید کنندگان فناوری نانو کوچکتر، ارزان تر، سبک تر و در عین حال کاربردی ترند و برای تولید به انرژی کمتری و مواد اولیه کمتری نیاز دارند.

کارشناسان درباره فناوری نانو چه می گویند؟

در ژوئن ۱۹۹۹، ریچارد اسمالی، برنده نوبل شیمی، در مورد مزایای فناوری نانو در کمیته علوم مجلس نمایندگان ایالات متحده سخنرانی کرد. وی گفت: “تأثیر فناوری نانو در سلامتی ، ثروت و زندگی مردم “حداقل معادل تأثیرات ترکیبی ریز الکترونیک، تصویربرداری پزشکی، مهندسی با کمک رایانه و پلیمرهای ساخته شده توسط بشر است که در این قرن ساخته شده است.”

فناوری نانو

نگرانی در مورد اثرات احتمالی بر سلامت انسان و محیط زیست

با این حال، دیگران به همان اندازه که مشتاقاند محتاط هستند. اریک درکسلر، دانشمندی که اصطلاح فناوری نانو را ابداع کرد، در مورد توسعه “فناوری های بسیار قدرتمند و بسیار خطرناک” هشدار داده است. درکسلر در کتاب خود Engines of Creation تصور کرد که مولکولهای خودتکرار ایجاد شده توسط انسان ممکن است از کنترل ما فرار کنند. اگرچه این نظریه به طور گسترده ای توسط محققان این حوزه بی اعتبار شده است، اما نگرانی های زیادی در مورد تأثیرات فناوری نانو بر سلامت انسان و محیط زیست و همچنین تاثیری که صنعت جدید می تواند بر تقسیم شمال و جنوب داشته باشد، همچنان وجود دارد.

فعالان نگرانند که علم و توسعه فناوری نانو سریعتر از آن باشد که سیاست گذاران بتوانند اقدامات نظارتی مناسب را در نظر بگیرند. آن ها می گویند برای تعیین تعادل بین خطرات و منافع باید یک بحث آگاهانه انجام شود.

بازار جهانی محصولات فناوری نانو

با توجه به نوید فناوری نانو، این مسابقه برای استفاده از پتانسیل خود و سود بردن از آن است ، بسیاری از دولت ها معتقدند فناوری نانو دوره جدیدی از بهره وری و ثروت را به وجود می آورد و این با روش افزایش سرمایه گذاری عمومی در تحقیق و توسعه فناوری نانو طی دهه گذشته منعکس می شود. در سال ۲۰۰۲، ژاپن سالانه ۷۵۰ میلیون دلار آمریکا به این حوزه اختصاص می داد که شش برابر بیشتر از رقم ۱۹۹۷ است.

برآورد ارزش بازار جهانی فناوری نانو

بنیاد ملی علوم آمریکا پیش بینی کرده است که بازار جهانی محصولات مبتنی بر فناوری نانو طی ۱۵ سال بیش از ۱ تریلیون دلار آمریکا خواهد بود. پل میلر، محقق ارشد سازمان تحقیقات سیاست انگلیس Demos، در سال ۲۰۰۲ گفت که “در حال حاضر، تقریباً یک سوم بودجه تحقیقاتی بزرگترین شرکت های مستقر در علوم در ایالات متحده به فناوری نانو می رود” در حالی که بودجه ابتکار ملی فناوری نانو ایالات متحده در سال ۱۹۹۷ از ۱۱۶ میلیون دلار به ۸۴۹ میلیون دلار در سال ۲۰۰۴ افزایش یافت.

در مورد فناوری نانو در جهان در حال توسعه چه می توان گفت؟

در کشورهای در حال توسعه چون برزیل، شیلی، چین، هند، فیلیپین ، کره جنوبی، آفریقای جنوبی و تایلند با ایجاد برنامه ها و موسسات تحقیقاتی با بودجه دولت تعهد خود را به فناوری نانو نشان داده اند. محققان مرکز مشترک اخلاق زیستی دانشگاه تورنتو این کشورها را به عنوان “پیشروان” (چین، کره جنوبی، هند) و بازیکنان “میانه زمین” (تایلند، فیلیپین، آفریقای جنوبی، برزیل، شیلی) طبقه بندی کرده اند. علاوه بر این، آرژانتین و مکزیک “در حال آمدن” هستند: اگرچه آن ها گروه های تحقیقاتی در زمینه فناوری نانو دارند، اما دولت های آن ها هنوز بودجه اختصاصی ترتیب نداده اند.

فناوری نانو در تایلند و چین

در ماه مه ۲۰۰۴، دولت تایلند اعلام کرد قصد دارد تا سال ۲۰۱۳ از فناوری نانو در یک درصد از کالاهای مصرفی استفاده کند.فناوری نانو

ارزش بازار آنها تا آن زمان ۱۳ تریلیون بات (بیش از ۳۲۰ میلیارد دلار آمریکا با نرخ ارز معاصر) پیش بینی می شود. در واقع، تایلند با صمیم قلب از فناوری نانو استقبال کرده است و توسعه آن تعهد اصلی دولت تایلند است. به همین ترتیب ، چین در ماه مه ۲۰۰۴ اعلام کرد که فناوری نانو در برنامه ملی بلند مدت علم و فناوری آن نقش اساسی دارد.

مزایای بالقوه کشورهای در حال توسعه چیست؟

فناوری نانو نوید راه حل های جدید برای مشکلاتی را می دهد که مانع توسعه کشورهای فقیر می شوند ، به ویژه در رابطه با بهداشت و بهداشت، امنیت غذایی و محیط زیست. در گزارش سال ۲۰۰۵ خود با عنوان نوآوری:

با استفاده از دانش در توسعه، گروه ویژه پروژه هزاره سازمان ملل متحد در زمینه فناوری و نوآوری علوم نوشت که “فناوری نانو احتمالاً از اهمیت ویژه ای در جهان در حال توسعه برخوردار است، زیرا شامل نیروی کار، زمین یا تعمیر و نگهداری کمی می شود؛ بسیار تولیدی و ارزان است و همچنین فقط به مقادیر بسیار کمی از مواد و انرژی نیاز دارد”.

اثرات فناوری نانو در بهداشت و بهداشت

فناوری نانو در حال حاضر به عنوان ابزاری در تحقیقات مراقبت های بهداشتی مفید است. در ژانویه ۲۰۰۵، محققان موسسه فناوری ماساچوست ایالات متحده از “موچین نوری”-جفت مهره های کوچک شیشه ای دور هم جمع شده و یا با استفاده از پرتوهای لیزر از هم جدا شدند- استفاده کردند تا انعطاف پذیری سلول های قرمز خون آلوده به انگل مالاریا را مطالعه کنند (نگاه کنید به ابزارهای کوچک با مالاریا مقابله می کنند).

این روش به محققان کمک می کند تا درک بهتری از نحوه انتشار مالاریا در بدن داشته باشند.

چگونه فناوری نانو می تواند تحویل دارو را بهبود بخشد؟

اما فناوری نانو همچنین می تواند روزی به سیستم های ارزان تر و قابل اطمینان تری برای تحویل دارو منجر شود. به عنوان مثال، موادی که در مقیاس نانو ساخته شده اند می توانند سیستم های کپسوله سازی را فراهم کنند که داروهای محصور شده را به روشی آهسته و کنترل شده محافظت و ترشح می کند. این می تواند یک راه حل ارزشمند در کشورهایی باشد که از امکانات ذخیره سازی و شبکه توزیع کافی برخوردار نیستند و همچنین برای بیمارانی که تحت رژیم های پیچیده دارویی قرار دارند و توانایی پرداخت وقت و هزینه سفرهای طولانی برای ویزیت پزشکی را ندارند. 

فیلترهای مقیاس نانو برای سیستم های بهبود یافته تصفیه آب

فیلترهایی که در مقیاس نانو ساخته شده اند نوید سیستم های تصفیه آب بهتری را می دهند که ساخت آنها ارزان، ماندگار و تمیز است. سایر فناوری های مشابه می توانند مواد سمی مانند آرسنیک را که در بسیاری از کشورها از جمله هند و بنگلادش سطح آب را مسموم می کند، جذب یا خنثی کنند.

استفاده از نانوحسگرها روی محصولات و نانوذرات موجود در کودها

حسگرهای کوچک امکان نظارت بر عوامل بیماری زا بر روی محصولات و دام و همچنین اندازه گیری بهره وری محصولات را فراهم می کنند. علاوه بر این، ذرات نانو می توانند کارایی کودها را افزایش دهند. با این حال، شرکت بیمه سوئیسی SwissRe در گزارشی در سال ۲۰۰۴ هشدار داد که آنها همچنین می توانند توانایی مواد سمی بالقوه مانند کودها را برای نفوذ به لایه های عمیق خاک و مسافت بیشتر افزایش دهند.

علاوه بر این، محققان در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه در حال توسعه محصولاتی هستند که می توانند تحت شرایط “خصمانه” رشد کنند ، مانند مزارع که خاک حاوی مقادیر زیادی نمک است (گاهی اوقات به دلیل تغییر آب و هوا و افزایش سطح دریا) یا سطح پایین اب. آنها این کار را با دستکاری در مواد ژنتیکی محصولات، کار بر روی مقیاس فناوری نانو با مولکول های بیولوژیکی انجام می دهند.

سخن پایانی نانوپلاس

در این مقاله سعی شده بود تا نشان داده شود که فناوری نانو – بهره برداری از ماده هنگامی که عمداً در مقیاس بسیار کوچک ساخته شده باشد – چگونه می تواند مزایای بسیار زیادی را فراهم کند، همانطور که هر فناوری مفیدی باید داشته باشد. این یک زمینه واقعی، کاملاً گسترده و چند رشته ای از فعالیت های انسانی است و نه فقط یک عنوان رمزگذاری که می تواند در آخرین پیشنهاد تحقیق یا فعالیت تجاری در تلاش برای تأمین بودجه آن اعمال شود، اگرچه اعتراف می شود که اغلب به این روش استفاده می شود.

مطمئناً مسائلی وجود دارد که باید ما را نگران کند. اینها می توانند خاص باشند. برای مثال، ما باید در مورد تأثیرات بهداشتی و زیست محیطی استفاده ما از نانوذرات بیشتر بدانیم. همچنین نگرانی های کلی تری وجود دارد. فناوری نانو می تواند طیف گسترده ای از قابلیت ها را در اختیار ما قرار دهد و باید از آنها به روشی متفکرانه و مسئولانه استفاده شود. با این حال، این ها شبیه نگرانی هایی است که ممکن است در گذشته در مورد هر فناوری قابل توجهی اعمال شده باشد. تنها تفاوت این است که ما اکنون در موقعیتی هستیم که می توانیم از تاریخ بیاموزیم و سعی می کنیم قبل از مرتکب شدن اشتباهاتی اقدام کنیم، اما این اقدام باید متناسب باشد و براساس تجزیه و تحلیل واقع بینانه از خطرات و مزایای استفاده از فناوری نانو باشد.

درباره ی چشمه نور

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند،  برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

برای مشاوره ی رایگان با شماره ی ۵۵۰۴۰۷۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

موفق باشید.