نانوپلاس

۱۰ نمونه از کاربرد ها و مصارف آبکاری در زندگی روزمره

امروزه آبکاری های متفاوتی به چشم ما می آیند تقریباً هر چیز دیگری پیرامون ما از فلزات تشکیل شده است مقدار فلز در برخی از چیزها کمتر است در حالی که در برخی موارد زیاد است رایانه ها و تلفن های همراه که ما روزانه از آن ها استفاده می کنیم با انواع مختلف فلزات از گران تا ارزان ترین آن ها ساخته می شوند. تصور جهان بدون فلزات کمی دشوار است. برخی از فلزات بسیار جذاب تر و ارزشمندتر از دیگران تلقی می شوند. طلا و نقره قدیمی ترین نمونه های مشابه هستند. از آنجا که چنین فلزاتی بسیار گران هستند، قبل از خرید باید دوبار فکر کنید. آبکاری روشی است که طی آن یک لایه نازک طلا و نقره روی فلز ارزانتری قرار می گیرد و محصول نهایی با هزینه مقرون به صرفه در دسترس است.

آبکاری

اقلام آبکاری شده؛ آبکاری چیست؟!

آبکاری فرایندی است که در آن یک پوشش فلزی به کمک جریان الکتریکی به یک هادی اضافه می شود. فرایندی که در آبکاری آبکاری مورد استفاده قرار می گیرد، رسوب دهی الکتریکی است.

بیایید نمونه های روزمره آبکاری را ببینیم!

 1. زیبایی شناسی

اگرچه طلا و نقره یکی از گرانترین فلزات هستند و فرد باید بودجه خود را بر اساس آن برای خرید جواهرات طلا برنامه ریزی کند. بنابراین ، آبکاری روشی جایگزین و همچنین مقرون به صرفه برای خرید جواهرات است. یک لایه نازک از فلز گرانبها اغلب روی جواهرات پوشانده می شود تا برای خریداران بالقوه براق و جذاب باشد.

 1. موانع حفاظتی

آبکاری روی فولاد و آهن: عمر طولانی فولاد و آهن فقط به دلیل آبکاری است. آن ها با فلزات دیگر مانند نیکل یا کروم آبکاری شده اند که از خوردگی فلز پایه جلوگیری می کند. بنابراین، آبکاری به عنوان یک مانع محافظ برای فلزات عمل می کند. سطح فلز را می پوشاند و از آن ها در برابر شرایط مختلف جوی محافظت می کند. قطعات آبکاری شده بیشتر عمر می کنند و می توانند شرایط شدید را تحمل کنند.

آبکاری

 1. جلوگیری از اصطکاک با آبکاری نیکل

آبکاری نیکل روی سطح فلزی انجام می شود تا اصطکاک مواد مانند رسانای الکتریکی کاهش یابد. احتمال سایش زودهنگام این فلز را کاهش می دهد.

 1. هدایت برق

تراشه های روکش طلا و نقره در دستگاه های تلفن همراه: طلا و نقره رسانای خوبی برای برق هستند، اما کمی گران هستند. بنابراین، فلزات با نقره و طلا برای افزایش رسانایی و کاهش هزینه آبکاری می شوند. تلفن های همراه، رایانه ها و سایر وسایل الکترونیکی از تکنیک های آبکاری در مدارهای خود استفاده می کنند. جالب اینجاست که مدال هایی که در المپیک ۲۰۲۰ توکیو و بازی های پارالمپیک ۲۰۲۰ اعطا می شود از فلزات استخراج شده از تلفن های همراه و دیگر اقلام زباله بازیافتی ساخته شده است.

 1. با آبکاری از کدر شدن جلوگیری کنید

بسیاری از وسایل خانه از جمله ظروف نقره ظرافت خود را حفظ کرده و ارزش خود را برای مدتی حفظ می کنند. آبکاری فلزات را در برابر تیره شدن زودرس محافظت می کند و همچنین احتمال خراشیدن را کاهش می دهد.

 1. افزایش ضخامت

آبکاری ضخامت را افزایش می دهد. آبکاری برای بهبود کیفیت کلی و طول عمر یک بستر استفاده می شود. به عنوان مثال، آبکاری پالادیوم که بر روی سایر فلزات انجام می شود، ضخامت و دوام فلز را افزایش می دهد. همچنین از آن برای سخت و محکم شدن فلز شکننده استفاده می شود.

 1. حفاظت در برابر اشعه

آبکاری نیز برای صفحات مورد نظر روی فلزاتی که فاقد این ویژگیها هستند استفاده می شود. این به محافظت از فلزات در برابر اشعه کمک می کند. خاصیت بازتابی طلا آن را برای استفاده در قطعاتی مانند قطعات نیمه هادی از جمله حلقه های بازتابنده و آرایه های بازتابنده ایده آل می کند. طلا تابش اشعه ماوراء بنفش را زیر ۰.۳۵ میکرومتر منعکس می کند. همچنین تابش های مادون قرمز با طول موج بالای ۰.۷ میکرومتر را منعکس می کند که به خنک نگه داشتن لوازم الکترونیکی کمک می کند. این ویژگی های بازتابی، آبکاری طلا را به جزء لاینفک سفینه فضایی و طراحی ماهواره تبدیل کرده است.

 1. برنامه های تجاری

آبکاری در لوازم مختلف تجاری استفاده می شود. نیکل در موارد تزئینی، اتومبیل و قطعات ماشین آلات استفاده می شود. کروم همچنین در لبه های چرخ استفاده می شود و روی نیز روی قطعات مختلف ماشین آلات اندود می شود.

 1. صافی با آبکاری مس

هر وسیله فلزی که خریداری می کنیم ، به عنوان مثال، ظروف، بسیار صاف و براق هستند. آبکاری مس برای ایجاد صافی بیشتر به سطح فلز انجام می شود. این باعث افزایش سطح فلز می شود.

 1. هوافضا و هوانوردی

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که فضانوردان چگونه به فضا سفر می کنند که در آن سطح بالایی از گرمای خورشید وجود دارد؟ روکش طلا روی کلاه فضانوردان برای محافظت در برابر اثرات خطرناک تابش خورشید انجام می شود. همچنین بسیاری از ماهواره ها برای محافظت از آنها در برابر حرارت خورشیدی، ورق میلار با روکش طلا حمل می کنند.

استفاده از آبکاری قلع در زندگی روزمره به شرح زیر است:

 • آبکاری قلع فرآیند استفاده از یک لایه قلع بر روی سطح سایر فلزات با فرایند آبکاری سنتی است.
 • از فرآیند آبکاری قلع برای اهداف مختلف استفاده می شود ، اما متداول ترین روش استفاده از آبکاری قلع، تولید سطح فلزی ضد خوردگی است که در شیوه زندگی روزانه ما بسیار مفید است.
 • مقاومت در برابر خوردگی با روکش قلع موثر، ارزان و سبک است که برای استفاده روزانه ایده آل است.

صنایع مورد استفاده از برقی قلع چیست؟

استفاده کنندگان اصلی آبکاری قلع بین قطعات الکترونیکی، مکاترونیک، سخت افزار، اتصال دهنده ها، تجهیزات غذایی و اخیراً خورشیدی تقسیم بندی شده اند. در اینجا چند نمونه از هر صنعت آورده شده است: پایانه ها و محفظه های مورد استفاده در هواپیما، قطع کننده مدار و اتصالات مورد استفاده در ساخت خانه ها و ساختمانهای جدید، پیچ، مهره و پیچ های مورد استفاده در سخت افزار دریایی در کشتی های دریایی، ورق پخت و کاسه های مورد استفاده در تولید مواد غذایی و ظروف آشپزی خانگی و در حال حاضر پنل های خورشیدی.

مزایای آبکاری قلع

قلع دارای نقاط قوت زیادی است و به دلیل محافظت در برابر خوردگی، انتخاب مطلوبی است:

 

 • فرتینگ، به معنی خوردگی سطح به سطح است.
 • محیطی، که به محیط های حاوی گوگرد اشاره دارد که باعث کدر شدن قلع می شود.
 • مقاومت در برابر تماس مناسب و قابلیت لحیم پذیری عالی.
 • بالقوه برای آینه هایی مانند زیبایی.
 • انعطاف پذیری در استفاده از آبکاری قلع مات برای دستیابی به یک حالت کسل کننده، یا روکش قلع روشن در صورت نیاز به یک رنگ درخشان تر
 • هیچ گونه سمیت شناخته شده ای برای زندگی روی زمین وجود ندارد.
 • آبکاری قلع در مقایسه با رقبای خود در زنجیره غذایی مانند آبکاری نقره و آبکاری، کمترین هزینه را دارد.

اشکالاتی در آبکاری قلع

نقاط ضعف اصلی قلع پنجره عملیاتی با دمای پایین کمتر از ۴۵۰ درجه فارنهایت و پدیده های بین فلزی (یعنی ویسکر قلع و رشد بلورهای دندریتیک یا دندریت ها) است که دومی آن ها در حالی که قسمت قدامی آن درک نمی شود درک می شود. هر دو با پل زدن و ایجاد شورت در وسایل برقی که مونتاژ می شوند، به وسایل الکترونیکی آسیب جدی می رسانند. در حالی که دندریت ها به دلیل واکنش های الکترومغناطیسی یون های قلع مهاجرت می کنند، علت نوع سبیل قلع درک نشده و مورد توافق قرار نگرفته است.

روشهای قابل اطمینان برای آبکاری قلع

به دنبال روشهای شناخته شده فرآیند آبکاری قلع طی چند دهه گذشته توسط موسسات علمی متعدد ، تولیدکنندگان شیمیایی انتفاعی و OEM ها، در زیر راهنمای به حداقل رساندن و بهبود رسوب قلع آمده است:

 1. مراحل پیش آبکاری شامل زیر صفحات.
 2. فلزات زیر صفحه مانند مس و نیکل مهمترین فلز برای دستیابی به یک پوشش عالی قلع هستند.
 3. هنگام پردازش در این مرحله قبل از صفحه ، از چگالی جریان “کمتر” استفاده کنید.
 4. قبل از آبکاری قلع اطمینان حاصل کنید که قطعات تا حد ممکن بکر هستند. وجود آلودگی روی سطح ممکن است بعداً باعث ایجاد کیفیت پایین رسوب شود.
 5. در صورت لزوم قسمت هایی را برای پختن هیدروژن اضافی پخت کنید تا چسبندگی مطلوب ایجاد شود. هنگام استفاده از نیکل به عنوان زیر پوششی، ترجیحاً قبل از آبکاری شانس حرکت الکترون های بین فلزی را با پخت قطعات کاهش دهید.
 6. در طول آبکاری قلع، از چگالی جریان کمتر استفاده کنید ، مواد آلی اضافه شده به حمام را کاهش داده یا حذف کنید (آبکاری قلع مات با استفاده از رسوب مات کمتر درخشان بهترین حالت است) و حداقل ۱۰۰μ اینچ (۲.۵µmm) واریز کنید.
 7. پوشش قلع را با استفاده از روغن های داغ یا لامپ های حرارتی برای تقلید از قسمت قلع داغ آغشته به حرارت مجدد روشن کنید. این امر باعث می شود ماندگاری بیشتری برای پوشش ایجاد شود تا از ضعف های ذکر شده جلوگیری شود.

آلیاژهای قلع

قلع دارای چندین آلیاژ است که به طور منظم در فرایند آبکاری قلع مورد استفاده قرار می گیرد. این شامل کبالت، سرب، نیکل، نقره (هنوز در حال توسعه) و روی است. استفاده از نیکل و کبالت هنگام آلیاژ با قلع نتایج مشابهی دارد. آنها سختی را افزایش می دهند، اصطکاک را کاهش می دهند و می توانند برای جایگزینی کروم برای اهداف کاربردی و تزئینی استفاده شوند. سرب به بهبود قابلیت لحیم پذیری کمک می کند. روی به طور خاص برای افزایش حفاظت در برابر خوردگی آلیاژ شده و جایگزین کادمیوم است. با افزودن روی تا سی درصد، همچنین می توانید کار را با کرومات های سنتی که لایه ای از محافظت از جو را اضافه می کنند، غیرفعال کنید. سرانجام، نقره قلع هنوز برای کاربردهای متعدد در درجه اول برای لحیم کاری در دمای بالاتر و همچنین جایگزینی امیدوار کننده برای آبکاری نقره خالص برای تجهیزات تولید انرژی در حال توسعه است.

درباره ی چشمه نور

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند،  برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

برای مشاوره ی رایگان با شماره ی ۵۵۰۴۰۷۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

برای مطالعه ی مطالب بیشتر درباره ی موضوعاتی مانند آبکاری و نانو میتوانید به وبلاگ نانوپلاس مراجعه کنید و پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.