نانوپلاس

۷ نمونه از آبکاری فلزات در زندگی روزمره + اهمیت آن

آبکاری فلز چیست ؟

آبکاری (آبکاری فلزات ) فرآیند استفاده از یک نوع پوشش فلزی روی اجسام است، این روش برای افزایش دوام، زیبایی، هدایت برق، جلوگیری از اصطکاک و موارد دیگر استفاده می شود، آبکاری یا آبکاری بخشی از زندگی روزمره ما است، با توجه به اینکه فلزات بیشتر اجسام اطراف ما را تشکیل می دهند، تقاضا برای خدمات آبکاری همچنان در حال افزایش است، در ادامه مطلب زیر ۷ نمونه از آبکاری آبکاری مورد استفاده در زندگی روزمره را بیابید.

  1. وسایل آشپزخانه

بسیاری از وسایل خانه در آشپزخانه به تنهایی در واقع دارای آبکاری الکتروپلیت هستند. شایع ترین دلیل این امر افزایش طول عمر و زیبایی آن ها است. کارد و چنگال ، وسایل آشپزخانه، قابلمه و قابلمه و شیر آب ظرفشویی چند نمونه از آبکاری است که هر روز پیدا می کنیم و از آن ها استفاده می کنیم. به عنوان مثال، کارد و چنگال کارد و چنگال نقره ای آبکاری می شود تا به حفظ ظاهر و جلوگیری از لکه دار شدن کمک کند. بدون استفاده صحیح از پوشش فلزی، آب و اکسیداسیون باعث خوردگی کارد و چنگال می شود.

آبکاری فلز

  1. قطعات ماشین آلات

قطعات ماشین آلات نمونه دیگری از آبکاری است که در زندگی روزمره استفاده می شود. اگر این قطعات با آبکاری نشده باشند به سرعت زنگ زده و خراب می شوند. در نتیجه، قطعات ماشین آلات نیاز به تعویض و تولید مکرر دارند تا برای استفاده مناسب باشند. فولاد ضد زنگ و آهن معمولاً برای قطعات ماشین آلات استفاده می شود، اما طول عمر آن ها به دلیل آبکاری است. شرکت های آبکاری خدمات آبکاری قطعات ماشین آلات را ارائه می دهند به طوری که آنها دارای مانع محافظ مورد نیاز برای کاربرد هستند.

  1. تلفن های همراه

تلفن های همراه یکی از نمونه های آبکاری است که اغلب می تواند مورد توجه قرار نگیرد. چندین قسمت موجود در تلفن های همراه برای جلوگیری از خوردگی و یا هرگونه واکنش بین یکدیگر با فلز پوشانده شده است. این امر نه تنها استفاده از تلفن ها را ایمن تر می کند، بلکه عملکرد طول عمر آن ها را نیز افزایش می دهد. قطعات تلفن همراه غالباً با روکش نقره و طلا روکش می شوند زیرا رسانایی را افزایش می دهند. علاوه بر این، آبکاری با یک لایه نازک طلا در مقابل طلا بودن کل محصول، یک راه حل مقرون به صرفه است.

  1. جواهرات

اکثر جواهرات با آبکاری می شوند تا به حفظ ظاهر و دوام کمک کنند. استفاده از خدمات آبکاری نیز یکی دیگر از روش های مقرون به صرفه برای افزایش سایش و پارگی این اقلام بدون نیاز به استفاده از فلزات گران قیمت است. مانند نمونه آبکاری که در بالا ذکر شد، جواهرات را می توان با طلا اندود کرد تا جذاب و مقرون به صرفه تر شود.

آبکاری فلز طلا

  1. سکه ها

حتی سکه هایی که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم به احتمال زیاد آبکاری می شوند. آن ها نمونه ای مهم از آبکاری است که در زندگی روزمره استفاده می شود. به طور خاص، با چگونگی انتقال سکه های مکرر از یک فرد به شخص دیگر، دوام اضافه کار آن ها بسیار مهم است. روکش سکه با فلز باعث می شود که شکننده زیر فلز محکم و سخت شود. علاوه بر این، از خوردگی زودرس جلوگیری می کند، زیرا اگر سکه ها همیشه زنگ زده باشند ، ممکن است پذیرفته نشوند و ارزش خود را از دست بدهند.

  1. قطعات خودرو

قطعات خودرو اجزای ضروری هستند که برای حفظ عملکرد و استقامت با فلز اندود شده اند. یکی از نمونه های آبکاری قطعات خودرو رینگ های چرخ است که برای وسایل نقلیه استفاده می شود. خدمات آبکاری به طور گسترده ای برای برنامه های تجاری استفاده می شود. این بدان دلیل است که بدون آن ها، قطعات خودرو با سرعت بسیار بیشتری پوسیده می شوند. این امر منجر به مجبور شدن مجدد و نصب مجدد تمام قطعات خودرو در دفعات بیشتر می شود.

  1. سازه های ساختمان

سازه های ساختمان مانند پل ها یکی از نمونه های بسیاری از آبکاری است که در زندگی روزمره استفاده می شود. با قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی، مانند باران، طوفان و باد، پل ها نیاز به آبکاری دارند تا ساییدگی و پارگی آن ها افزایش یابد. اغلب پل ها یا سازه هایی را مشاهده می کنید که دارای علائم قابل مشاهده زنگ زدگی هستند. اینها هیچگونه خدمات آبکاری را انجام نداده اند. سرانجام، سازه ها نیاز به تعویض و اصلاح دارند یا ممکن است غیر قابل استفاده باشند.

نحوه جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی

همانطور که اجسام می توانند با گذشت زمان ساییدگی را تحمل کنند، فلزات نیز تحمل می کنند. به دلیل قرار گرفتن در معرض عناصر خارجی، قطعات فلزی بدون هیچگونه پوشش محافظ یا تنظیماتی در برابر این شرایط واکنش نشان می دهند. راه حل هایی برای جلوگیری از خوردگی فلز وجود دارد که در زیر مورد بحث قرار می گیرد. اما ابتدا اجازه دهید به اصول اولیه برسیم.

خوردگی فلز چیست؟

خوردگی فلز جایی است که فلز به دلیل واکنش های شیمیایی (اکسیداسیون) بین فلز و محیط اطراف آن دچار فرسایش شده یا در حال زوال است. این واکنش شیمیایی باعث پوسیدگی فلز و آسیب دیدگی آن در طول زمان می شود. این امر رایج است و اکثر مردم فلزی را دیده اند که تحت تأثیر خوردگی قرار گرفته است، مانند زنگ زدن. میزان خوردگی و خراب شدن فلز به شرایط محیطی که با آن فلز خاص در تماس هستند بستگی دارد.

فلزات مختلف دارای خواص الکتروشیمیایی متفاوتی هستند که نوع خوردگی آنها را تعیین می کند. بنابراین ، هر کدام روش محافظتی خاص خود را خواهند داشت.

چگونه از خوردگی فلز جلوگیری کنیم؟

از آنجا که انواع مختلفی از فلزات و هزاران کاربرد بالقوه برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد، تولیدکنندگان از تکنیک های مختلف برای فلزات مختلف استفاده خواهند کرد. متداول ترین فرایندی که برای بهبود مقاومت خوردگی در قطعات فلزی استفاده می شود آبکاری است. آبکاری به محافظت از فلز کمک می کند و بر روی طیف گسترده ای از محصولات مختلف فلزی کار می کند. استفاده از خدمات آبکاری یکی از بهترین راه حل ها برای جلوگیری از خوردگی فلز است. در صورتی که درک موضوع دشوار باشد، یک شرکت تکمیل فلز دارای اطلاعات و راهنمایی برای آبکاری است.

آبکاری شامل پوشش یک لایه نازک از فلز بر روی جسم مورد نظر با استفاده از الکترولیز است. به عنوان مثال، اگر به ظروف نقره ای نگاه کنید، با گذشت زمان زنگ زده و دچار خوردگی می شود. آبکاری در این مورد باعث می شود که کارد و چنگال بیشتر دوام بیاورد و در حالت اولیه خود باقی بماند. بسیاری از ما از محصولات آبکاری شده استفاده می کنیم تا مواد زیرین از اکسیداسیون محافظت شود.

یک شرکت تکمیل فلز که در این نوع فرآیندها تخصص دارد، دقیقاً می داند چگونه از خوردگی فلز برای انواع مختلف فلز جلوگیری کند. مراحل متعددی در فرایند آبکاری وجود دارد که برای جلوگیری از خوردگی فلز مورد توجه قرار می گیرد. به عنوان مثال، کنترل خوردگی معمولاً در استراتژی های طراحی گنجانده می شود تا محصول نهایی به طور مناسب آبکاری شود. سپس محلول های پوشش محافظ توصیه می شود. این ها از گالوانیزاسیون (استفاده از روی برای ورق کاری فلز)، تا آبکاری طلا، آبکاری کروم و بسیاری از پوشش های فلزی دیگر متفاوت است.

تعمیر و نگهداری این محصولات نیز عامل مهمی برای جلوگیری از خوردگی قطعات فلزی است. یک شرکت متخصص آبکاری، این امر را به طور مداوم کنترل می کند تا مطمئن شود از روش کاربرد صحیح استفاده شده است.

اهمیت آبکاری

آبکاری بسیار مهم است زیرا بدون آن، اجسام سریع تر خراب می شوند و برای استفاده مناسب نیستند. حتی قطعات خودرو و تلفن ها نیز آبکاری شده اند تا کیفیت در طول زمان خدشه دار نشود. به همین دلیل خدمات آبکاری برای صنایع متعددی که می خواهند محصولات آن ها در شرایط خوب باقی بمانند بسیار حیاتی است. علاوه بر این، مزایای آبکاری فقط به جلوگیری از خوردگی فلز محدود نمی شود. این بدان معنی است که استفاده از خدمات آبکاری از یک شرکت تکمیل فلز، سایر عناصر مطلوب مانند جلوگیری از اصطکاک، بهبود زیبایی و افزایش هدایت را تسهیل می کند.

درباره ی چشمه نور

کمپانی چشمه نور است با قدمتی ۳۰ ساله میباشد ؛ همه ی محصولات این شرکت دارای گارانتی ۱۲ ماهه میباشند،  برای مشاهده ی آن ها میتوانید به سایت دکورشاپ مراجعه فرمایید.

امروزه ممکن است  به دلیل مشغله ی کاری امکان خرید حضوری و یا حتی مشاهده ی مدل ها برایتان مشکل شده باشد ؛  یکی از سایت های معتبر که امکان خرید اینترنتی  را برایتان ایجاد کرده است ، دکورشاپ میباشد .

البته این شرکت برای راحتی بیشتر شما ، امکان خرید اقساطی حتی بدون ضامن را در سایت فراهم کرده است و در صورتی که برای انتخاب محصول به مشکلی برخورد کردید میتوانید از پشتیبان های دکورشاپ به صورت رایگان مشاوره بگیرید .

برای مشاوره ی رایگان با شماره ی ۵۵۰۴۰۷۵۰-۰۲۱ تماس بگیرید.